Jedna z najkrajších vecí na behu je práve voľnosť. Určite ste už videli zábery bežcov, ako ladne sa dotýkajú zeme, keď bežia. Dokonca sa zdá, že sa ani nepotia. Ako s tým začať?
Začínate behať? Určite by ste nemali zabudnúť na toto. Ilustračné foto - Pexels.com
Jedna z najkrajších vecí na behu je práve voľnosť. Určite ste už videli zábery bežcov, ako ladne sa dotýkajú zeme, keď bežia. Dokonca sa zdá, že sa ani nepotia. Ako s tým začať?
Čo všetko budete pri behu potrebovať? Tieto otázky si iste pokladáte aj vy. Neobávajte sa, s tým si poradíte. Dôležité je, že ste sa už rozhodli a chcete to vyskúšať. Nemusíte hneď zabehnúť maratón. Začnite pomaly a postupne. Okrem znovu nadobudnutej kondičky zhodíte aj pár kíl, ktoré máte naviac. A to už znie lákavo. Prečítajte si na začiatok pravidlá, ako začať behať.
Keď s behom začínate, záleží na tom, akú máte aktuálnu kondíciu. Ak ste niekedy športovali, nebude to také náročné. Ak však už desať rokov ležíte na gauči, musíte ísť na to postupne. Dôležitým faktorom je aj vaša hmotnosť. Na začiatku zvoľte rýchlejšiu chôdzu a postupne pridávajte na intenzite.
Na pravidelný beh si musíte zvykať postupne. Na začiatku sa neorientujte na rýchlosť. Postupne sa naučíte, že veľmi dôležitá je pravidelnosť. Zvolte radšej kratšie trate a behajte častejšie. Existujú aj tréningové plány pre začiatočníkov. Musíte byť hlavne trpezliví. Ak prídu pochybnosti, stačí ich zahnať.
Ilustračné foto - pexels.com
Na začiatku je dobré nastaviť si čas. Poviete si napríklad, že budete behať 20 minút vo voľnom tempe. Nestanovte si podmienku, že musíte prebehnúť 7 kilometrov. Stáva sa, že budete podvedome zrýchľovať, aby ste cieľ splnili. Musíte sa naučiť behať veľmi pomaly.
Dobrý základ si vybudujete pri pomalom, ale dlhšom behu. Záťaž musíte dávkovať postupne. Týždenne si pridávajte minúty. Ak sa cítite unavení, nebojte sa čas skrátiť. Pozrite si pár tipov, ktoré sa oplatí dodržiavať:
Veľkou motiváciou býva beh s parťákom. Keď sa s niekým dohodnete, už tréning nechcete zrušiť. Museli by ste vymýšľať výhovorky. Radšej lenivosť prekonáte. Pomáha aj vzájomné hecovanie. A čo oblečenie a obuv? Určite sa netreba hneď vymódiť do značkového. Pohodlnosť však musí byť. V rifliach by to asi nebolo veľmi príjemné.
Ak nezostanete len pri jednom výbehu, poobzerajte sa aspoň po bežeckej obuvi. Zo začiatku nemusíte mať ani vymakanú výbavu. Najobľúbenejším športovým doplnkom býva sporttester. Väčšinou disponuje optickým snímačom tepu a vstavaným gps modulom. Túto obľúbenú vecičku nájdete tu.
Ak nemáte čas na pravidelné behanie, skúste HIIT tréning. Ide o to, že sa striedajú dynamické cvičenia s krátkymi pauzami. Môžete šprintovať, jazdiť na bicykli alebo skákať cez švihadlo.
Ak ste správne naladení, musíte si stanoviť čas. Kedy budete vlastne behať? Vyhovuje vám ráno či večer? Aj toto je individuálne. Niekto má rád beh skoro ráno, keď ešte nestretnete ani človeka. Možno ste naopak videli bežca aj potme. Bolo vidieť len utekajúcu čelovku na hlave. Výhodou je, že ten čas si určíte len vy sami.
Ilustračné foto - pexels.com
Bolesť bedra alebo problémy s bedrami či bedrovým kĺbom sú veľmi nepríjemné. Neraz to vedie až k zníženiu mobility človeka pri jeho bežných úkonoch.
Vyskočená alebo posunutá platnička je často problém nielen vrcholových športovcov. Toto zranenie spôsobuje nepríjemnú bolesť chrbta, ale aj iných ďalších častí tela. Mnohí sa ju unáhlene snažia vyriešiť operáciou.