Aj ja si dám rád sviečkovú či tresku, no chudnúť zvládnem bez behania, tvrdí Boris Valábik

8. 12. 2020 |
 

Boris Valábik, chudnutie, beh, proteín, kalórie, spaľovanie, zhadzovanie, cukor, posilňovňa. Zdravá strava je základom dokonalej postavy. V súčasnosti existujú rôzni výživoví poradcovia, ktorí vedia naordinovať správnu kombináciu jedla, aby človek nepribral. Zorientovať sa však v kvante informácií, dá laikovi neraz zabrať. Nastaviť sa na kvalitný režim je tak naozaj zložité.

Boris Valábik sa snaží svojimi znalosťami ukázať, ako správne vyživovať telo pri cvičení. FOTO archív Boris Valábik.

Boris Valábik, chudnutie, beh, proteín, kalórie, spaľovanie, zhadzovanie, cukor, posilňovňa. A vie to aj Boris Valábik, ktorý sa počas svojej kariéry dostal až do NHL. V najlepšej lige kde odohral 80 zápasov za Atlantu Trashers, no predtým si miesto budoval na farme a kanadskej juniorke. Práve v zámorí zistil, aké dôležité je správne sa stravovať.

„Profesionálnemu športovci totiž záleží na tom, aby zregeneroval o pol dňa rýchlejšie ako súper a mohol potom podať v zápase kvalitnejší výkon. V profišporte sú to veľké rozdiely, mnohokrát od toho závisí jeho kariéra,“ vraví pre Športinak bývalý obranca, ktorý sa aj preto snažil v tomto smere už počas aktívnej kariéry vzdelávať.

Dôvod bol jednoduchý, dostať sa do NHL. Iný spôsob ako niekoho vytlačiť zo zostavy neexistoval a rovnako je to aj dnes. Preto ak sa chce niekto presadiť, musí každý športovec veci okolo stravovania študovať alebo si najme nutričných poradcov.

„Športovec je teda aj v tomto smere celý život usmerňovaný. Nie je to len o tom, že si na ľade niečo odtrénuješ, ideš na zápas a vybavené,“ pokračuje Boris Valábik, kotrý už hokej nehrá aktívne tri roky.

Cukor do posilňovne nepatrí

Napriek tomu sa snaží udržiavať v dobrej kondícii. sám vždy vyčnieval svojou výškou i atletickou a svalnatou postavou, ktorú mu spoluhráči mohli závidieť. Tú však môže mať každý z nás. Stačí vedieť správne skombinovať stravu s pohybom. Najväčší problém dnes však vníma v tom, ako aj obyčajní ľudia využívajú cukor.

„Častokrát to vidím v posilňovni, kde si mnohí pred cvičením dajú nejaký pollitrový sladený nápoj, lebo, že idú cvičiť. Chcú však spaľovať tuky. Lenže potom sa môže stať, že počas hodinového tréningu spaľujú len ten cukor, ktorý si pred tréningom dali v tom sladenom nápoji,“ vraví bývalý hokejový obranca, ktorý tiež nerozumie významu vysokoenergetických tyčiniek.

„Každý športovec totiž vie, že takáto forma cukrov nie je dobrá. Jednonárazové zvýšenie glykemického indexu tým, že si dám do seba veľké množstvo cukru, je totiž človeku úplne nanič. 

A to najmä preto, že mnoho z konzumentov týchto tyčiniek potom deň strávia sedením v kancelárii či v škole, resp. nevykonávajú žiadnu fyzickú aktivitu. „A čo potom spraví ten cukor? No premení sa na tuk, lebo ho žiadnou fyzickou aktivitou z tela nedostaneme,“ upozorňuje Boris Valábik, ktorý sa intenzívne venuje vývoji vlastných doplnkov výživy.

„Preto je pre mňa veľkou neznámou, na čo sú cukrom plnené tyčinky alebo prečo majú ľudia v posilňovni potrebu si ako prvé dať do seba cukor.“

Ak teda chce človek zhodiť váhu, mal by sa držať jednoduchej matematiky: musí do seba dostať menej kalórii ako vydať.

Budovanie svalovej hmoty

Vhodným spôsobom, ako túto kalórickú rovnicu priviesť do praxe, je cvičenie v posilňovni. Je však potrebné mať na pamäti, že človek pri cvičení spaľuje všetko, svalovú hmotu, tuky aj cukry.

Boris Valábik však okrem nesprávneho využívania cukru upozorňuje aj na ďalšiu chybu, ktorú ľudia v rámci cvičenia robia. A tou je nesprávne dopĺňanie výživy pre svaly.

„Pretože pri cvičení spaľujeme popri cukroch a tukoch aj svaly. Preto je dôležité si po tréningu dať proteín, lebo obsahuje bielkoviny a tie chcem svalom dať, aby rástli,“ vraví Boris Valábik.

Posilňovaním sa totiž mikrosvalové vlákna potrhajú. Správnou a dostatočnou výživou ich potom spevníme. Podľa Borisa Valábika však po cvičení spevnia viac, pretože očakávajú rovnakú záťaž, ako sme im dali.

„Preto ak chceme, aby nám svaly rástli, tréning by mal mať stúpajúcu tendenciu. Svalovú hmotu si nevybudujete inak, ako jej neustálym napínaním. Tak to robil ešte aj Arnold Schwarznegeer a platí to aj dodnes,“ hovorí Boris Valábik.

Ako príklad uvádza cvik tlaku na lavičke. Človek by nemal ostať pri tomto cviku dlhšie ako dva mesiace na rovnakej váhe, lebo telo by si na túto záťaž zvyklo a mikrosvalové vlákna by nemali dôvod sa trhať. Tým pádom svaly nerastú.

Chyby pri výžive samotných svalov

„Častokrát sa však svaly aj nesprávne vyživujú. Nechať ich napríklad dve-tri hodiny bez jedla, je úplný nezmysel a to dnes ľudia robia tiež. Pokiaľ telu po tréningu nedáte ten proteín, tak si bielkovinu hľadá inde. A nájde si ju v už existujúcich svaloch,“ pokračuje 34-ročný rodák Nitry.

Takto sa môže stať, že ju telo bude ťahať z iného svalu, ktorý ste práve cvičili. A to je kontraproduktívne. Takýmto spôsobom prichádza človek o svalovú hmotu. Nedodržiavanie dostatočnej a správnej výživy tak prinúti telo čerpať ju zo svalov. „A to zrejme nechce nikto, kto chodí do posilňovne,“ dodáva Boris Valábik.

Po cvičení je preto najlepšie doplniť bielkoviny a do hodiny sa najesť normálnym jedlom. Tým má Boris Valábik na mysli obyčajné domáce kuracie mäso z kvalitného bio obchodu so zemiakmi a nejakou čalamádou.

Bielkoviny teda napomáhajú tomu, aby nedošlo ku katabolickému efektu a telo nepožieralo samé seba. Svaly treba najprv rozbiť a potom ich doplniť bielkovinami. Telo totiž nemá prirodzenú zásobáreň bielkovín, čo je škoda pre tých, čo budujú svalovú hmotu.

Schudnúť sa dá aj bez behania

Mnoho ľudí sa snaží o schudnúť behaním. Nie všetci si však tento druh fyzickej aktivity obľúbia a robia ho nasilu. Po krátkom období potom behať prestanú a chudnutie opäť ide bokom.

„Aj ja behanie nenávidím, preto si radšej dávam pozor na stravu. Všeobecne známe pravidlá ako jesť viackrát za deň a neprejedať sa, fungujú. Tiež nie je vhodné jesť jedlá s vyšším obsahom tuku či cukru. Je to dôležité na to, aby telo nemalo šancu si uložiť to, čo ste mu dali navyše,“ hovorí Boris Valábik.

Ľahko sa to však opisuje, no ťažšie vykonáva. Základom je pritom silná vôľa. Keď už človek raz ochutná dobrý rezeň či tresku s rožkom, je ťažké niečomu takémuto odolať.

 

Podľa Borisa Valábika však chuť na cukor či nezdravé chutné jedlá zapríčiňujú receptory v mozgu, ktoré stoja aj za závislosťou ľudí na drogách.

„Cukor je totiž svojím spôsobom tiež závislosť. Telu trvá dva-tri týždne, maximálne mesiac od toho, aby sa preorientovalo a túto závislosť na umelých cukroch prekonalo. Potom telo začína spaľovať,“ hovorí Boris Valábik, pričom opäť dodáva, že sladené nápoje alebo vysokoenergetické tyčinky na doplnenie energie vôbec naše telo nepotrebuje.

„V obyčajnom mäse s ryžou je bohaté množstvo cukru na to, aby telo v pohode fungovalo. Dôležité je sa aj popri všetkom hýbať. Dnes už to dokážu merať rôzne technológie dostupné pre bežných ľudí v podobe inteligentných hodiniek. Nech si tam ľudia zmerajú, koľko spália kalórii denne v pomere toho, koľko ich do seba dajú.“

Pevná vôľa a cieľavedomosť

Napriek tomu si aj Boris Valábik dá raz či dvakrát za týždeň niečo nezdravé, čo je podľa jeho slov v poriadku.

„Aj ja si rád dám sviečkovú či tresku. Lenže v súčasnosti si to ľudia zamieňajú a len raz za čas si dajú zdravé jedlo. Myslia si tak, že spravili pre svoje zdravie dosť a môžu do seba ďalej hádzať nezdravé potraviny.

"Malo by to však byť naopak. Navyše, dovolím si tvrdiť, že ak človeku prejde abstinencia na spomínaný cukor a nezdravé vyprážané jedlá, tak na ne ani nebude mať chuť,“ myslí si Boris Valábik.

Základom je teda vydržať spomínaný mesiac a nesiahnuť po sladkých či vyprážaných alebo inak nezdravých jedlách. To však nie každý zvládne. Aj preto to dokážu ľudia s pevnou vôľou a cieľavedomosťou. "A tú na tento spôsob stravovania sa musíte mať tiež. Bez nej je to nemožné," dodáva na záver Boris Valábik.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo