Ako sa zbaviť bolesti chrbta? Stačí obyčajné cvičenie, no liečba môže trvať aj mesiace, tvrdí fyzioterapeut

21. 12. 2020 |
 

Bolesť, chrbát, cviky, fyzioterapeut, liečba, tipy. Veľkým problémom pre aktívneho športovca zanmenajú zranenia chrbta. Táto časť tela je pritom namáhaná aj pri bežných každodenných pohyboch. Stačí však malý zásah do zmeny stavby jednotlivých mechanizmov a prichádza bolesť.

Poranenie či bolesť chrbta odstránite len kvalitným cvičením. FOTO Oliver Poór - Fyziocentrum Zdravo a Fit.

Bolesť chrbta, cviky, fyzioterapeut, liečba, tipy. Bolesť chrbta nie je pre nikoho príjemná. Obyčajní ľudia to pocítia zrejme len spomínanou bolesťou, no aktívni športovci to berú vážnejšie. Ohrozia tým totiž svoju výkonnosť, od ktorej závisí ich živobytie i kariéra.

Všetci pritom podávajú výkony na hranici možností, s čím prichádza veľké riziko zranenia. Tie chrbtové sa prevažne stávajú dvomi spôsobmi.

Ako sa zbaviť bolesti chrbta? Stačí cvičenie, liečba môže trvať mesiace

„Buď sú spôsobené svalovými disbalanciami, kedy svaly nerovnomerne ťahajú chrbticu, ktorá sa začne utláčať a následne bolí,“ vraví pre Športinak fyzioterapeut Oliver Poór, ktorý uvádza aj druhý spôsob príčiny bolesti chrbta.

„A to, keď sa privodí nejaké zranenie, kde došlo k neznámemu kontaktu, vďaka vonkajšej sile, ktorá mohla spôsobiť posunutie niektorého zo segmentov chrbtice ako napríklad stavca a pod.“

Ide teda o dva mechanizmy, ktoré sú u športovcov najčastejšie a veľmi bežné. V takýchto prípadoch je však nutné takéto nepríjemné zranenia liečiť.

Problémy z chrbtom prichádzajú postupne

Mnoho športovcov však neraz býva v tejto pozícii bezradných, čo dokazujú aj slová nášho hokejového obrancu Dominika Graňáka. Toho tiež pred rokmi trápili bolesti chrbta, s ktorými sa nedokázal dlho vysporiadať.

„Výrazne ma to obmedzovalo na ľade. Vôbec som si neužíval hokej. V niektorých momentoch som dokonca počas zápasu viac premýšľal nad tým, aby som po striedaní dobre dopadol na ľad, a nie nad svojou hrou.“

„Dosť ma to otravovalo. Najhoršie bolo to, že išlo o špecifické zranenie, pretože som k nemu prišiel postupne,“ vravel počas šampionátu v Kodani 2018 Dominik Graňák pre Šport.sk.

Sám následne vysvetlil, ako k nemu došlo. Nezrodilo sa totiž po nejakom náhlom náraze vyplývajúceho z hry.

„Dostal som sa k nemu postupne zlými návykmi počas cvičenia. Prihodilo sa mi to, keď som pôsobil v Moskve a trocha za to môže aj ruská príprava, ktorá, povedzme si úprimne, nie vždy má hlavu a pätu.“

Príčiny bolesti chrbta

A presne tento dôvod chronických problémov športovcov s chrbtom uvádza aj Oliver Poór. Podľa jeho slov je to jeden z trojice scenárov, ako si vrcholoví atléti privodia ťažké problémy s chrbtom.

Ide teda o to, že nesprávne dlhodobé zaťažovanie pri tréningovom procese, častokrát vyústi do zdravotných ťažkostí, ktoré sa liečia dlhšie.

„Zvyčajne takáto liečba trvá jeden až tri mesiace. Záleží na tom, v akom súťažnom zaťažení športovec je. Môže to však trvať aj dlhšie, v závislosti od toho, koľko musí atlét športovať a aké sú jeho problémy závažné,“ upozorňuje Oliver Poór, ktorý má v oblasti fyzioterapie 11-ročnú prax.

Podľa jeho skúseností však bolesť chrbta dokáže spôsobiť aj nečakaný náraz, pričom liečba si nevyžiada dlhšiu pauzu a ráta sa len na pár dní.

„Napríklad ak sa hokejistovi pri krosčeku zablokuje stavec v hrudnej chrbtici, vie využiť spôsoby ako stavec vrátiť naspäť a bolesť odznie do troch-štyroch dní. Pretože nedošlo k nijakému štrukturálnemu poškodeniu,“ uvádza Oliver Poór.

Proces hojenia však môže trvať aj dlhšie ako pár dní, no kratšie ako problémy vyúsťujúce z dlhodobo nesprávneho zaťaženia častí tela.

„Dôvodom problémov a bolestí chrbta totiž môže byť aj nejaký iný úraz: zranenie, zlomenina alebo natrhnutie nejakého svalu. Tam sme limitovaní tým, že fyziologický proces hojenia bude trvať štyri až šesť týždňov, aby sa poškodené tkanivá sa dali dokopy,“ pokračuje absolvent FTVŠ UK so špecializáciou na Fitness.

„Až potom začíname s aktívnejšou rehabilitáciou a procesom navrátenia sa do formy. A to môže byť individuálne podľa úvodného stavu športovca a druhu jeho športu. Preto sa to môže pohybovať rádovo od dvoch-troch týždňov až po niekoľko mesiacov,“ dodáva Oliver Poór.

Ako sa zbaviť bolesti chrbta

Každý, kto prechádza bolesťami chrbta však ihneď premýšľal, ako sa ich zbaviť. Už samotné slová odborníka Oliver Poóra naznačujú, že to nepôjde inak ako obyčajným cvičením.

„To je na to najlepší spôsob. Svaly, ktoré si totiž dokážeme vytrénovať, nám vytvárajú akýsi svalový korzet a stabilizujú kosti v jednotlivých polohách. Cieleným cvičením tak vieme zvýšiť alebo znížiť napätie jednotlivých svalov, čím obrazne povedané, dokážeme ťahať za nitky,“ hovorí Oliver Poór.

Sám zároveň prezrádza aj konkrétne postupy. Hoci je veľmi efektívne, samotné cvičenie nestačí. Popri ňom je dobré pomôcť si rôznymi spôsobmi.

„Jednou z nich je využitie fyzikálnej terapie, ktorá dokáže cielene znížiť alebo zvýšiť napätie svalov. Môže to byť ultrazvuk, rôzne elektrické prúdy, využitie princípov tepla či zimy. Cez tieto postupy vieme dosahovať podporný účinok a vylepšiť efekt samotného cvičenia,“ hovorí Oliver Poór.

Ďalším spôsobom využitia sú manuálne techniky, čo je práca fyzioterapeuta. V rámci tohto sa využívajú rôzne masáže alebo tzv. mäkké techniky alebo rôzne mobilizácie spojené s pohybom.

„A práve tento posledný spôsob odstraňovania bolesti chrbta patrí v súčasnosti asi medzi najefektívnejšie prostriedky.“

„Najmä z pohľadu rýchleho a mimoriadne šetrného dosiahnutia výsledkov. V niektorých prípadoch, dokáže bolesť chrbta trvalo odstrániť,“ dodáva na záver Oliver Poór.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo