Transrodové športovkyne by mali mať vlastnú kategóriu. Smeruje k tomu debata o budúcnosti transrodových športovcov potom, čo sa americká plavkyňa Lia Thomasová nemôže zúčastniť olympijských hier v Paríži.
Transrodová plavkyňa Lia Thomasová. Foto - youtube.com
Transrodová plavkyňa Lia Thomasová prehrala súdny spor s Medzinárodnou plaveckou federáciou na Medzinárodnom športovom súde vo Švajčiarsku. Thomasová tak nemôže súťažiť v kategórii žien a prišla definitívne o šancu zúčastniť sa na OH v Paríži.
Lia Thomasová je 25-ročná americká plavkyňa, ktorej popularita prudko vzrástla po víťazstve v prestížnej univerzitnej súťaži National Collegiate Athletic Association (NCAA) v marci 2022. Po tomto triumfe sa však začalo diskutovať o tom, či bude môcť v budúcnosti súťažiť vo vrcholných ženských plaveckých súťažiach ako transgenderová osoba.
V nadväznosti na to prijala Medzinárodná plavecká federácia (World Aquatics) v júni 2022 pravidlo, ktoré zakazuje transrodovým osobám, ktoré prešli mužskou pubertou, zúčastniť sa súťaží. Inými slovami, pokiaľ osoby neprešli tranziciou do 12 rokov, nemôžu sa zúčastňovať pretekov podľa svojej rodovej identifikácie.
Rovnosť príležitostí pre športovcov všetkých pohlaví Lia Thomasová sa však obrátila na Medzinárodný športový súd so sídlom vo Švajčiarsku s tvrdením, že nové rozhodnutie je v rozpore s pravidlami Olympijskej charty a stanovami Medzinárodnej plaveckej federácie. Súd vo svojom 24 stránkovom rozhodnutí vysvetľuje, že Lia Thomasová nemá právo zúčastniť sa profesionálnych súťaží, pretože už nie je členkou ženského plaveckého tímu.
Toto rozhodnutie bolo pozitívne prijaté práve Medzinárodnou plaveckou federáciou, ktorá uviedla, že sa jedná o správny krok k ochrane ženského športu.
Organizácia však dodala, že ,,Medzinárodná plavecká federácia sa snaží vytvárať prostredie, ktoré podporuje spravodlivosť, rešpekt a rovnaké príležitosti pre športovcov všetkých pohlaví, a tento záväzok znovu potvrdzujeme.”
Transgender športovkyne majú jasnú fyzickú výhodu Lia Thomasová získala zlato vo vyššie spomínaných pretekoch NCAA, keď v pretekoch na 500 yardov voľným štýlom porazila striebornú olympijskú medailistku Emmu Weyantovú o 1,75 stotiny sekundy.
Organizácie sa zhodujú, že transgender plavkyne, ktoré prešli tranziciou v postpubertálnom veku, majú značnú fyzickú výhodu. Najmä vo vytrvalosti, sile, rýchlosti a veľkosti pľúc. A to aj napriek tomu, že majú v porovnaní s mužskými športovcami výrazne zníženú hladinu testosterónu.
Tohtoročný výskum Manchester Metropolitan University a Swansea University tento názor medzi svetovými športovkyňami potvrdzuje. Z doteraz najrozsiahlejšieho prieskumu, ktorý bol vykonaný na vzorke 175 profesionálnych športovkýň, vyplýva, že 58 % respondentiek súhlasí s tým, že transgenderové športovkyne by mali mať svoju vlastnú kategóriu, ale že by pri tom mala byť zachovaná férovosť a inkluzivita. U elitných športovkýň je to dokonca 77 %.
Debata sa však uberá predovšetkým smerom k inklúzii. Hlavným cieľom všetkých zúčastnených, či už športových zväzov alebo samotných športovkýň, je zachovanie spravodlivosti a bezpečnosti. Zároveň však chcú zaistiť, aby sa tak nedialo na úkor nespravodlivej fyzickej výhody transsexuálnych pretekárok. Preto sa mnohí snažia nájsť spoločné riešenie.
V roku 2022 prišla Britská triatlonová federácia ako prvá s otvorenou kategóriou vytvorenou práve pre transgender športovcov. Inšpirovala sa tým aj Medzinárodná plavecká federácia, ktorá prvýkrát prišla s otvorenou kategóriou na minuloročnom Svetovom pohári v plávaní v Berlíne.
Táto kategória však bola nakoniec zrušená, pretože federácia nedostala žiadne prihlášky.
Hokejistky Slovana Bratislava sú pred koncom základnej časti ligovej ženskej súťaže lídrom tabuľky, keď v 12. zápasoch získali 30 bodov za 10 víťazstiev s impozantným skóre 79:41 a tešia sa play-off.