Jedna z prvých žien, ktoré kedy vybehli na trávnik mužského futbalového šampionátu. Rwanďanke Salime Mukansangaovej sa podarilo rozhodovať na podujatí, o ktorom mnohí jej mužskí kolegovia len snívajú. Bola jednou z troch žien, ktoré vlani rozhodovali na medzinárodnom šampionáte FIFA v Katare.
Na snímke z 18. januára 2022 Salima Mukansangová z Rwandy počas Afrického pohára národov Zimbabwe - Guinea v kamerunskom Yaoundé. Foto - TASR/AP
Šport jej učaroval už ako malému dievčatku. Salima Mukansangaová sa narodila v roku 1988 v africkej Rwande, no o svojej rodine a súkromí zaryto mlčí. Od malička však pokukovala po basketbale. Chcela sa zapojiť do národného basketbalového tímu dievčat do 17 rokov, bola však primladá. Preto presedlala na futbal. Očarili ju najmä rozhodcovia a už ako žiačka základnej školy túžila byť rozhodkyňou.
„Basketbal som mala veľmi rada a chcela som sa mu venovať, ale prístup k basketbalovému príslušenstvu a trénerom bol ťažký. Tak som sa dostala k rozhodcovstvu, čo som nikdy neoľutovala. Milujem to,“ povedala pre New Times. Po skončení stredoškolských štúdií sa obrátila na Rwandskú futbalovú federáciu, chcela si urobiť rozhodcovský kurz. No opäť bola primladá.
Dnes už priznáva, že šla na to prirýchlo. Rozhodca nadobúda skutočné kvality až vekom a skúsenosťami. Napriek prvotnému neúspechu si vo svojom voľnom čase študovala všetky futbalové pravidlá. Až po nejakom čase sa s ďalšími štyrmi ženami dostala do rozhodcovského kurzu - spolu so 40 mužmi. Na jeho konci už bola jediná žena.
Ako povedala rwandským novinárom, mnohí ju odrádzali, že rozhodovanie ju neuživí a nie je to práca pre ženu. „Bola som naladená pokračovať v mojej vysnívanej kariére, pretože tam bolo moje šťastie. To je to, čo ma držalo. Hovorievali mi, že je to strata času, ale vedela som, že uspejem,“ vyjadrila sa.
Najprv rozhodovala amatérske mužské zápasy, postupom času sa dostala do ženskej ligy a zbierala ďalšie potrebné skúsenosti. Zlomom bol rok 2004, keď figurovala ako stredová rozhodkyňa na africkom šampionáte žien, kde rozhodovala v zápase medzi Zambiou a Tanzániou.
„Vďaka tomu, ako som ten zápas zvládla, som dokázala svoju schopnosť rozhodovať zápasy na akejkoľvek úrovni. Bol to vzrušujúci zážitok. Od toho dňa som dostala dôveru a mohla som rozhodovať v nespočetnom množstve medzinárodných zápasov v Afrike aj mimo nej,“ cituje ju portál Goal.com.
Vrchol doterajšej zažila minulý rok. Na 22. futbalových MS prvýkrát v histórii svetových šampionátov pôsobili rozhodkyne. V 36-člennej nominácii hlavných arbitrov boli tri ženy, ďalšie tri fungovali ako asistentky.
Priekopníčkami boli Francúzka Stéphanie Frappartová, Japonka Jošimi Jamašitová a práve Salima Mukansangová z Rwandy.
Salimu, ktorá je v zoznamoch rozhodcov FIFA zapísaná od roku 2012, chvália aj mužskí kolegovia. Tí si ju cenia za to, že sa stále chce učiť, pýta sa ich na názor a načúva im.
Ona sama priznáva, že žena to v mužskom svete nemá jednoduché. Pomenovala aj najväčšie výzvy, s ktorými sa športovkyne stretávajú. Je ňou napríklad ženský cyklus. Počas menštruácie je občas problém behať. Beh je obmedzením aj v tehotenstve a po pôrode zas telo potrebuje čas na regeneráciu. Toto muži nemusia absolvovať.
Ona sama musela prekonať ešte jednu výzvu a tou bola rozhodcovská uniforma. Tá totiž nezodpovedá náboženským zvyklostiam. A v neposlednom rade, FIFA má tréningy a kondičné testy rovnaké pre ženy ako pre mužov. Mukansangaová si uvedomuje, že fyzicky mužom nedokáže konkurovať.
„Rýchlosť mužov je na špičkovej úrovni, takže niekedy nemôžem bežať tak rýchlo ako muži, ale môžem urobiť niečo iné - viac tlačiť, aby som bola aspoň v rovnakom tempe, byť blízko hráčov a mať dobrý uhol pohľadu," skonštatovala pre britskú stanicu BBC. „V oblasti, v ktorej dominujú muži, potrebujete zdvojnásobiť svoju prácu – potom musíte mať vášeň, pretože bez nej sa unavíte a vzdáte to,“ dodala.
No rozhodovanie na medzinárodnom šampionáte je pre Salimu niečím, na čo si netrúfala pomyslieť ani v najbláznivejšom sne. „Dosiahla som niečo, čo som si nikdy nemyslela. Znamená to, že to môže dosiahnuť každý. Pokračujte v práci, nasledujte svoje sny, sústreďte sa na to, čím chcete byť, pretože budúcnosť je svetlá. Čímkoľvek chcete byť, budete ním," odkázala.
Mukansangaová však myslela aj na zadné dvierka. Ak by náhodou nerozhodovala vo futbalových zápasoch, tak by bola pôrodnou asistentkou. Má totiž bakalársky titul z ošetrovateľstva, ktoré vyštudovala na rwandskej univerzite Gitwe.
Matilde Lorenzi bola považovaná za obrovský talent talianskeho lyžovania, ktorý prirovnávali k zjazdárskemu fenoménu Sofii Goggiaovej. Zomrela tragicky vo veku 19 rokov.