LOH Paríž 2024: 5 najsilnejších momentov otváracieho ceremoniálu

27. 7. 2024 |
 

Defilé mimo štadióna, rovnaký počet športovkýň a športovcov či vystúpenie Celine Dion. Tu je 5 nasilnejších momentov otváracieho ceremoniálu, ktorým sa začali olympijské hry v Paríži.  

Súťaž zmiešaných dvojíc bude mať premiéru na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.  FOTO - TASR/AP

Otvorenie, aké sme ešte nezažili. Prvýkrát v histórii olympiád sa slávnostný ceremoniál presunul mimo štadióna. Športovkyne a športovci sa predstavili na lodiach v centre mesta. Tu je 5 najsilnejších momentov otváracieho ceremoniálu.

Rovnaký počet žiena a mužov

Prvýkrát bude na olympijských hrách bojovať o medaile rovnaký počet žien a mužov, presne 5.250 žien a 5250 mužov. Prvý raz sa tak na olympijských hrách dosiahla úplná rodová rovnosť, hoci sa ženy zúčastňovali na hrách od roku 1900. Vtedy ich bolo iba 2,2 percenta všetkých účastníkov. Na olympiáde v Londýne 2012 to bolo 44 percent športovkýň, čo mu vynieslo titul ženské hry, lebo každá zo zúčastnených krajín mala vo svojom tíme športovkyne. Thomas Bach, prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV), označil tento míľnik za „jeden z najdôležitejších momentov v histórii žien na olympijských hrách a celkovo v športe“. Odrazilo sa na to aj slávnostnom ceremoniáli, kde boli všetky výpravy zastúpeneé rovnakým počtom žien a mužov.

Slávnostný ceremoniál prvý raz na lodiach

Prvýkrát v histórii bol slávnostný ceremoniál mimo štadióna a to v centre mesta. Slávnostné defilé športovkýň a športovcov totiž bolo na lodiach. Presne 205 výprav absolvovalo na lodiach 6-kilometrový úsek, ktorý sa skončil neďaleko Eiffelovej veže, kde na slávnostnom námestí Trocadéro bol aj oficiálny zahajovací ceremoniál.

Flotila previezla športovcov cez sedem mostov popri najvýznamnejších parížskych pamiatkach - popod ikonickú katedrálu Notre-Dame, v blízkosti múzea Louvre, Place de la Concorde až zakotvila neďaleko slávnej Eiffelovej veže. Unikátny zážitok v Paríži na pobreží Seiny sledovali desaťtisíce divákov. Bývalá atlétka Marie-José Pérecová a judista Teddy Riner napokon spoločne zapálili oheň a symbolicky zahájili 33. letné olympijské hry.

Rekordná vzdialenosť medzi športoviskami

Z Francúzska sa televízne zábery na pár okamihov premiestnili na Tahiti, kde budú prebiehať surferské súťaže. Tohtoročná olympiáda tak prekonala rekord v najväčšej vzdialenosti medzi športoviskami v dejinách olympijských hier a stanovila ho na 16-tisíc kilometrov.

Najmenšia slovenská výprava

Ako 169. v poradí sa na slávnostnom ceremoniáli predstavila slovenská výprava, ktorá bola na jednej lodi so športovcami zo Slovinska a Somálska. Slovenskú vlajku držali vodní slalomári Jakub Grigar a Zuzana Paňková, ktorá sa stala najmladšou slovenskou vlajkonosičkou v ére samostatnosti. Paňková, ktorá sa prvý raz predstaví na olympijskej divokej vode, niesla zástavu štyri mesiace pred 20. narodeninami.

Foto - Jakub Súkup, SOŠV

"Napriek tomu, že sme boli úplne mokrí, som si to nesmierne užívala. Keď sme videli slovenskú vlajku, nás to nabilo znovu energiou. Bol to neskutočný pocit. Trochu sme mokrí, ale sme na to zvyknutí. My sme mokrí každý deň," povedala Paňková médiám. Do Francúzska prišli Slovensko s historicky najmenšou výpravou. Kým pred troma rokmi v Tokiu bojovalo o cenné kovy 41 slovenských športovcov, tentokrát to bude 28 športovcov a športovkýň, najviac máme atlétov a strelcov - po šesť. Z Tokia bude obhajovať zlato trapistka Zuzana Rehák-Štefečeková a na strieborný úspech bude chcieť nadviazať vodný slalomár Jakub Grigar.

Vystúpenie Celíne Dion

Vrcholom otváracieho ceremoniálu bolo nepochybne vystúpenie kanadskej speváčky celine Dion, ktorá po francúzsky priamo z Eiffelovej veže ozdobenej olympijskými kruhy zazpívala skladbu L’hymne à l’amour od Édith Piaf. Na verejnosti vystúpila prvý raz od roku 2022, keď jej diagnostikovali vzácne ochorenie stiff-person syndrome, v preklade syndróm stuhnutého človeka.

Choroba, ktorou 56-ročná speváčka trpí, postihuje iba jedného až dvoch ľudí z milióna, častejšie ženy. Väčšinou nastupuje okolo 45. roku života. Jej diagnostika je náročná a špecifický liek v súčasnosti neexistuje, preto sa liečia iba príznaky. Neliečená choroba môže spôsobiť úplné znefunkčnenie človeka až smrť.

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo