Slovensko už nepatrí medzi krajiny, ktoré dodávajú do NHL hviezdnych hráčov ako v minulosti. Poslednými hokejistami, ktorí sa dokážu výraznejšie presadiť sú Tomáš Tatar či Richard Pánik.
Richard Pánik v drese slovenskej reprezentácie. FOTO: TASR.
Richard Pánik, NHL, Zdeno Chára, Alexander Ovečkin, Washington Capitals, hokej, Slovensko, úpadok, talenty, mládež. A práve útočník Washingtonu dostal ešte začiatkom roka otázku od reportéra, ktorá sa týkala úbytku hokejistov zo Slovenska. „Toto je dobrá, ale zároveň ťažká otázka."
"Máme niekoľko výborných mladíkov, ale v súčasnosti je stále ťažšie dostať sa do NHL. Na to, aby na seba mladí upútali, potrebujú urobiť dobré výsledky v nižších kategóriách do 18 alebo 20 rokov,“ povedal pre nhl.com Richard Pánik.
Poukazoval tým zrejme aj na nie príliš vydarené výsledky z posledných rokov, kedy slovenskí juniori získali naposledy výraznejší úspech ešte v roku 2015, kde vybojovali bronzovú medailu na MS do 20 rokov. Inak stále skončili vo štvrťfinále alebo nižšie. Reprezentácia do 18 rokov dokonca vypadla z elitnej kategórie.
„Neviem... Situácia doma nie je, povedal by som, celkom dobrá. Podľa mňa musíme robiť lepšie prácu s mládežou, aby sme vedeli vyprodukovať viac kvalitných hokejistov,“ dodal 30-ročný útočník Washington Capitals.
Tímu z hlavného mesta USA sa však darí a Richard Pánik patrí k stabilným členom mužstva okolo Alexandra Ovečkina. Toho doplnil pred začiatkom skrátenej sezóny NHL slovenský obranca Zdeno Chára, čo sa stalo hlavnou udalosťou pred štartom ligy.
Hoci má už 43 rokov, nikto nemusí dlho premýšľať, čo bolo jedným z dôvodov, prečo si ho Washington vybral. „Skúsenosti. Určite pomôže chlapcom, ktorí sú tam. Vďaka Zdenovi Chárovi uvidia, kam sa poctivým tréningom a robotou dokážu dostať. Jeho prítomnosť v mužstve pomôže aj slovenským chalanom, ktorí sú tam,“ povedal v rozhovore pre Športinak jeho žiacky kouč Pavol Bratranec.
„Je dobré, že sa tam stretli a Zdeno im môže odovzdať veľké skúsenosti a v určitých veciach aj pomôcť. Nebude však nikoho pretláčať, to on nerobí.“ Richard Pánik mal možnosť s trenčianskym rodákom na olympiáde v Soči, no ako sám prezradil, osobne sa s ním stretával častejšie.
„Pretože na Slovensku je veľmi populárny. Má úžasnú kariéru a je neuveriteľné s ním byť teraz v jednej kabíne. Veľmi nám všetkým pomáha a špeciálne je to pre nás Slovákov a Čechov, pretože môžeme spolu hovoriť našim rodným jazykom.
Vždy sa rád podelí o svoje obrovské skúsenosti, ktoré počas pôsobenia v NHL nadobudol. Je to pre nás veľká podpora,“ dodal na záver Richard Pánik.
Matilde Lorenzi bola považovaná za obrovský talent talianskeho lyžovania, ktorý prirovnávali k zjazdárskemu fenoménu Sofii Goggiaovej. Zomrela tragicky vo veku 19 rokov.