Zápasom Taliansko - Turecko dnes štartujú dlho očakávané ME vo futbale 2021. Dnešný úvodný zápas šampionátu budeme sledovať v našom online prenose live od 21:00.
Na snímke vľavo taliansky stredopoliar Nicola Barella oslavuje svoj druhý gól, vpravo jeho spoluhráč v útoku Ciro Immobile v prípravnom medzištátnom futbalovom zápase Taliansko - Česko v Bologni 4. júna 2021. FOTO TASR/AP
Zápasom Taliansko - Turecko dnes štartujú dlho očakávané ME vo futbale 2021. Dnešný úvodný zápas šampionátu budeme sledovať v našom online prenose live od 21:00.
Futbalisti Talianska a Turecka obstarajú v piatok otvárací zápas majstrovstiev Európy, ktoré sa uskutočnia netradične v jedenástich mestách naprieč kontinentom. Olympijský štadión v Ríme bude môcť byť v čase pandemickej krízy zaplnený na 25 percent kapacity, do hľadiska pustia približne 16.000 fanúšikov. Duel A-skupiny má výkop o 21.00 h, povedú ho holandskí arbitri na čele s hlavným Dannym Makkeliem. Ďalšími účastníkmi A-skupiny sú Wales a Švajčiarsko.
Taliani sú v ouvertúre EURO 2020 v pozícii favorita. Okrem domáceho prostredia hovorí v ich prospech doterajšia vzájomná bilancia s Tureckom (sedem víťazstiev a tri remízy v 10 stretnutiach) i parádna šnúra 27 zápasov bez prehry.
Zverenci Roberta Manciniho prehrali na medzinárodnej scéne naposledy v septembri 2018, v kvalifikácii nestratili ani bod a aktuálne majú na konte osem víťazstiev za sebou. V generálke na šampionát deklasovali minulý týždeň Česko 4:0 a potvrdili, že môžu byť "čierny kôň" európskeho šampionátu. Ich doteraz jediný titul na ME sa datuje do roku 1968, dvakrát (2000 a 2012) prehrali vo finále.
Oba tímy sa spolu stretli v skupine aj na EURO 2000, Taliani vtedy gólmi Antonia Conteho a Filippa Inzaghiho vyhrali 2:1. "Squadra Azzurra" od roku 1980 prehrala vo svojom úvodnom vystúpení na ME iba raz - v roku 2008 s Holandskom 0:3.
Naopak, Turci vstúpili do turnaja prehrou pri všetkých svojich štyroch doterajších štartoch na kontinentálnom šampionáte, hoci na ME 2008 to napokon dotiahli až do semifinále. V posledných dvoch meraniach síl medzi Talianskom a Tureckom sa v rokoch 2002 a 2006 zrodila zhodne remíza 1:1 na talianskej pôde.
Taliani senzačne chýbali na MS 2018, ale neúspech hodili za hlavu a Manciniho prestavba kádra nabrala správny smer. Taliansky kouč pripúšťa pred Tureckom pozíciu favorita, jedným dychom však varuje: "Turci majú silný tím, pretože sú technicky na výške a zároveň im nechýbajú fyzické parametre. Veľmi sa zlepšili. Nie je to pre nás ľahká skupina, hoci sa to tak môže niekomu zdať. Slabý súper na šampionáte neexistuje a preto musíme do úvodného duelu nastúpiť stopercentne pripravení a koncentrovaní."
V prvom dueli nechce taliansky tréner riskovať nasadenie Marca Verrattiho. Stredopoliar Paríža St. Germain síce už po zranení kolena začal s tréningom, ale stopercentne pripravený by mohol byť až na druhý zápas v skupine proti Švajčiarsku (16. júna v Ríme). V základnej zostave by ho mal nahradiť Manuel Locatelli. Hráč Sassuola cíti šancu ukázať sa: "Neviem ako sa kouč rozhodne, ale som k dispozícii. O tomto momente som sníval už ako dieťa. Každý chce hrať, každý cíti zodpovednosť za Taliansko a hrdosť na národný tím. Dáme do toho všetko. Turkov nemožno podceniť, majú dobrých hráčov ako napríklad Hakana Calhanoglua, s ktorým som hral v Miláne. Nebude to jednoduché."
Turci s mixom skúsených opôr i mladých "pušiek" sa netaja odhodlaním súpera prekvapiť. "Nikoho sa nebojíme a chceme tento zápas vyhrať. Proti veľkým tímom hráme lepšie, dokážeme sa vyhecovať. Na Taliansko sme dobre pripravení a ukážeme, kam patrí turecký futbal," sebavedomo vyhlásil útočník Burak Yilmaz.
Tridsaťpäťročný kapitán priviedol v tejto sezóne Lille nečakane k francúzskemu titulu, ako najlepší strelec tímu dosiahol 16 gólov v 28 stretnutiach. V kvalifikácii sa Turecko prezentovalo skalopevnou defenzívou, inkasovalo iba trikrát v desiatich dueloch a malo tak spolu s Belgickom najlepšiu obranu. Až osemkrát si Turci udržali čisté konto.
Tréner Turecka Senol Günes vyhlásil, že piatok veľa napovie o možných ambíciách jeho zverencov. "Dostať sa na šampionát je úspech, ale nemôže to zostať iba pri tom. Vieme, že výhra alebo remíza s Talianskom by zamotala skupinu a je preto dôležité, aby sme vydali zo seba všetko. Podstatné je, aby sme ukázali dobrý výkon, aj keby sme napokon odišli bez bodu. Dúfam však, že aspoň jeden sme schopní vybojovať," verí turecký kouč.
O úspešnom vstupe nepochybuje krídelník Cengiz Ünder, ktorý ako kmeňový hráč AS Rím hosťoval v tomto ročníku v Leicestri: "Taliansko zdoláme! Na Stadio Olimpico som aj ja doma a už rok a pol sa tohto súboja neviem dočkať."
EURO 2021 A-skupina
Olympijský štadión v Ríme
Predpokladané zostavy: Turecko: Cakir - Celik, Demiral, Söyüncü, Meras - Yokuslu, Tufan - Karaman, Calhanoglu, Yazici - Yilmaz
Taliansko: Donnarumma - Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Barella, Jorginho, Locatelli - Berardi, Immobile, Insigne
Taliani pokračujú v pochode za víťazstvom v otváracom zápase a po veľkej chybe Turkov pri rozohrávke strieľajú tretí gól! Brankár Çakır rozohral loptu priamo na Berardiho, ktorý ju hneď prihral na spoluhráčov. Immobile ju na konci tejto rýchlej akcie posunul na ľavú stranu tureckého pokutového územia na LORENZA INSIGNEHO a ten ju technickou strelou zakrútil k ľavej tyči tureckej brány.
Taliani odskakujú do dvojgólového náskoku! Berardi preniesol loptu z pravej strany šestnástky na ľavú na Spinazzolu, ktorého strelu ešte dokázal turecký gólman Çakır dokázal vyraziť. Lopta sa však odrazila priameho pred voľného CIRA IMMOBILEHO, ktorý ju pohotovo dorazil do siete.
Taliani zaslúžene otvárajú skóre! Barella našiel krásnym pasom na pravú stranu šestnástky Berardiho, ktorý využil i to, že sa turecký obranca Meraş pošmykol. Loptu si tak potiahol bližšie k bránkovej čiare a jeho prudký center si zrazil pri snahe o blok hruďou do vlastnej siete pred nabiehajúcim si Immobilem MERIH DEMIRAL.
Štatistiky po 1. polčase:
Držanie lopty: 36 % : 64 %
Strely na bránu: 0:3
Strely mimo: 0:8
Rohy: 0:3
Ofsajdy: 2:1
Fauly: 1:4
Strely: 0:9
Strely na bránu: 0:1
Turecko: Çakır – Çelik, Demiral, Söyüncü, Meraş – Yokuşlu – Karaman, Tufan, Yazıcı, Çalhanoğlu – B. Yılmaz (C).
Náhradníci: Bayındır, Günok – Antalyalı, K. Ayhan, Dervişoğlu, Kabak, Kahveci, Kökçü, Müldür, Toköz, Ünal, Ünder.
Taliansko: G. Donnarumma – Florenzi, Bonucci, Chiellini (C), Spinazzola – Barella, Jorginho, Locatelli – D. Berardi, Immobile, L. Insigne.
Náhradníci: Meret, Sirigu – Acerbi, Bastoni, Belotti, Bernardeschi, Cristante, Di Lorenzo, Emerson, Chiesa, Pessina, Raspadori.
Rozhodca: Makkelie – Steegstra, de Vries (NED).
Vzájomné zápasy
Turecko a Taliansko sa doteraz stretli 11-krát a vzájomná bilancia hovorí jasne v prospech Talianov, ktorí s Turkami nikdy neprehrali. Z 11 zápasov vyhrali 8 a remizovali 3. Od roku 1973 sa tieto dve reprezentácie v súťažnom zápase stretli len raz – na EURO 2000 vyhrali v základnej skupine Taliani 2:1. Posledné dva vzájomné zápasy boli priateľské (v rokoch 2002 a 2006) a oba sa skončili remízami 1:1.
Taliansko
Taliani sa šokujúco neprebojovali na MS 2018, kvôli čomu došlo v reprezentácii k poriadnemu zemetraseniu. Na lavičku zasadol Roberto Mancini, ktorý po nevydarenej sérii na úvod svojho pôsobenia naštartoval Talianov k neuveriteľnej sérii zápasov bez prehry. „Squadra azzurra“ prehrala naposledy ešte v septembri 2018 s Portugalskom (0:1) a odvtedy tak ťahá sériu 27 zápasov bez prehry, z ktorých vyhrala 22 a remizovala 5.
Kvalifikáciou na EURO 2020 Taliani doslova preleteli, keď vyhrali všetkých 10 zápasov v skupine J so skóre 37:4. Víťazne sa pre Taliansko skončila i jeho skupina v Lige národov, z ktorej postúpilo na finálový turnaj. Posledných 8 zápasov za sebou navyše Taliani vyhrali bez toho, aby inkasovali gól (skóre 25:0), pričom ich výbornú formu si v príprave na tento šampionát odskákalo San Maríno (7:0) a Česko (4:0).
Na talianskej súpiske dominujú hráči z domácej Serie A. Brankárskou jedničkou bude Gianluigi Donnarumma z AC Miláno, pred ktorým by mali byť obranné opory v podobe Leonarda Bonucciho, Giorgia Chielliniho (obaja Juventus) či Francesca Acerbiho (Lazio Rím). Z hráčov do zálohy vyčnievajú predovšetkým Nicolò Barella, ktorý výrazne pomohol Interu Miláno k titulu, Marco Verratti (Paríž Saint-Germain) a Jorginho (Chelsea). Hlavnou útočnou hrozbou by mal byť kanonier Lazia Rím Ciro Immobile, ktorého by mali podporovať Federico Chiesa (Juventus) či Lorenzo Insigne (Neapol). Taliani sú favoritom na výhru v tejto skupine, v ktorej im navyše môže pomôcť skutočnosť, že všetky tri zápasy v nej budú hrať na domácej pôde.
Turecko
Turci sa na EURO 2020 kvalifikovali ako druhý tím kvalifikačnej skupiny H, v ktorej zaostali len o dva body za majstrami sveta Francúzmi. Vo vzájomných súbojoch s nimi však boli úspešnejší – doma vyhrali 2:0 a vo Francúzsku uhrali remízu 1:1. Z 10 kvalifikačných zápasov vyhrali 7, remizovali dva a prehrali jediný – na Islande 1:2.
Liga národov v roku 2020 skončila v porovnaní s veľmi úspešnou kvalifikáciou veľkým fiaskom. Turecko v skupine 3 Ligy B vyhralo v konkurencii Maďarska, Ruska a Srbska jediný zápas – doma nad Ruskom 3:2 – a napokon skončilo na poslednej priečke tejto skupiny, čo znamenalo zostup do Ligy C.
V tomto kalendárnom roku sa však Turci z tohto neúspechu aspoň čiastočne otriasli a kvalifikáciu na MS 2022 odštartovali ziskom 7 bodov v 3 zápasoch. Mohlo ich byť aj 9, po výhre nad Holandskom 4:2 a Nórskom 3:0 ale nedokázali udržať svoj náskok proti Lotyšsku a nakoniec s ním len remizovali 3:3. V rámci prípravy na tento turnaj odohralo Turecko tri zápasy, z ktorých dva vyhralo a jeden remizovalo, ani jeden z nich ale nebol proti špičkovému súperovi (Azerbajdžan, Guinea, Moldavsko). Od začiatku roku 2019 však Turci prehrali len trikrát a vždy to bolo v súťažných zápasoch.
Turecká súpiska ponúka zaujímavý mix hráčov z domácej súťaže doplnený veľmi kvalitnými hráčmi z top európskych líg. V obrane by mali byť lídrami Çağlar Söyüncü (Leicester City), Merih Demiral (Juventus) či Ozan Kabak (Liverpool). V zálohe je viac hráčov z tureckej ligy, spomedzi ktorých vyčnievajú hlavne Hakan Çalhanoğlu (AC Miláno) a Yusuf Yazıcı (Lille). Na hrote útoku by mal nastúpiť Burak Yılmaz, ktorý 16 gólmi potiahol Lille k senzačnému francúzskemu titulu.
Turnaj sa bude teda konať od 11. júna 2021 do 11. júla 2021, pričom prvýkrát sa uskutoční po celej Európe. Hrať sa bude v 11 mestách v 11 rôznych krajinách. Semifinále a finále EURO 2020 sa bude druhýkrát (po roku 1996) konať na Wembley Stadium v Londýne, ktorý má najväčšiu kapacitu zo všetkých štadiónov. Pôvodne malo byť miest dokonca 13, Brusel (kvôli meškaniu so stavbou štadióna) a Dublin (kvôli nemožnosti garantovať prítomnosť divákov na tribúnach) ale o svoje zápasy napokon prišli a podobne ako Dublin dopadlo i Bilbao. Jeho súboje sa však napokon presunuli na iný štadión v Španielsku (Seville). Hrať sa teda bude na týchto 11 štadiónoch:
- Wembley Stadium, Londýn (Anglicko)
- Stadio Olimpico, Rím (Taliansko)
- Allianz Arena, Mníchov (Nemecko)
- Olympijský štadión, Baku (Azerbajdžan)
- Krestovskij stadion, Petrohrad (Rusko)
- Puskás Aréna, Budapešť (Maďarsko)
- Estadio La Cartuja, Sevilla (Španielsko)
- Arena Națională, Bukurešť (Rumunsko)
- Johna Cruyff Arena, Amsterdam (Holandsko)
- Hampden Park, Glasgow (Škótsko)
- Parken, Kodaň (Dánsko)
Systém turnaja sa v porovnaní s EURO 2016 nezmenil – 24 tímov je rozdelených do 6 skupín a do osemfinále postúpia tímy z prvých dvoch miest skupín a štyri najlepšie celky z tretích miest. Ďalej už bude turnaj pokračovať klasickou vyraďovacou fázou.