Petra Vlhová opúšťa SLA. Čo to pre ňu znamená, môže to skomplikovať priebeh jej sezóny?

5. 12. 2020 |
 

Petra Vlhová, Slovenská lyžiarska asociácia, SLA, sezóna, Ivan Ivanič. Petra Vlhová sa rozhodla vystúpiť zo Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA). Spolu s ňou tak urobili aj ďalší členovia. Čo to však znamená pre našu najlepšiu lyžiarku súčasnosti?

Petru Vlhovú čakajú tento víkend už ďalšie preteky. FOTO TASR.

Petra Vlhová, Slovenská lyžiarska asociácia, SLA, sezóna, Ivan Ivanič. Našťastie nič vážne. Ako prvé sa začalo po včerajšom brífingu rozoberať, či sa Petra Vlhová môže dostať po vystúpení z SLA do problémov počas sezóny SP v zjazdovom lyžovaní.

„To si nemyslím. Toto má na starosti štát. Peťa je prihlásená na preteky mesiac a pol dopredu. Všetko máme formálne potvrdené. Toho sa neobávam. Chcete mi povedať, že jeden Talian bude rozhodovať o tom, či bude Peťa štartovať alebo nie? To jednoducho nie je možné,” povedal podľa Šport.sk Igor Vlha.

Hlavným dôvodom jej odchodu i ostatných členov boli dlhoročné nezhody s vedením SLA, ktorá v minulosti nútila svojich členov podpísať nevýhodné zmluvy o štatúte reprezentanta. V opačnom prípade hrozila, že im nedovolí štartovať vo SP.

„Neviem si predstaviť, že by v St. Moritzi, Záhrebe či Semmeringu niekto zakázal Vlhovej štart. A to sa v minulosti stávalo Veronike Velez-Zuzulovej, že mocipánske organizácie jej to znemožňovali, pamätáte si tie tlačovky plné sĺz,“ vravel na brífingu štátny tajomník pre šport Ivan Husár. „Prvoradý je Vlhovej štart a nikto si nemôže dovoliť jej to znemožniť.“

Petra Vlhová: Konečne

Petra Vlhová je v súčasnosti najlepšou svetovou lyžiarkou, keď má so 360 bodmi na čele priebežného rebríčka SP v zjazdovom lyžovaní 185-bodový náskok pred druhou Michelle Gisinovou.

Svoju sezónu snov môže vylepšiť už tento víkend v St. Moritzi, kde ju čaká Super-G. Hoci sa počas prípravy venuje výhradne len svojej výkonnosti, posledné dianie v slovenskom lyžovaní postrehla aj ona.

„Petru sa snažíme od týchto vecí držať bokom, aj keď po toľkých rokoch je už vycvičená,“ povedal Igor Vlha, ktorý dodal, že napriek tomu sa tieto informácie k nej dostali. „A viete, čo povedala? Konečne,“ tlmočil reakciu Petry Vlhovej jej otec.

Čo bude s klubmi?

Spolu s tímom okolo Petry Vlhovej však z SLA vystúpili aj ďalší členovia. Urobilo tak 45 klubov a 1317 športovcov. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠ SR) včera zároveň potvrdilo, že začalo proces na odobratie SLA štatútu národného zväzu. Lyžiarska asociácia tak príde o príjmy. SLA mala tento rok dostať od štátu viac ako 1,4 milióna korún.

Odtrhnutí členovia a športovci ale nezostanú bez strešnej organizácie. Viac ako polovicu slovenských lyžiarov totiž bude zastupovať Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Funguje už od roku 2016 a založili otcovia našich lyžiarov Igor Vlha, Timotej Zuzula a Tomáš Žampa.

Po dohode s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou (FIS) budú dočasne patriť pod Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). MŠ SR zároveň uviedlo, že informovalo FIS o tom, že slovenských lyžiarov bude zastupovať nový subjekt.

„Nie je to také jednoduché a nedalo sa to spraviť naraz. Samozrejme, keď FIS príjme žiadosť nového subjektu, vzniká im procesný nárok, pretože FIS zaujíma iba jediná vec, keďže každý štát môže zastupovať iba jedna organizácia,“ uviedol Ivan Husár.

„O tom rozhoduje ministerstvo školstva v kooperácii so SOŠV. Ak splnia kritéria voči FIS a budú mať list od nás, že ich poverujeme zastupovaní lyžiarov, je to vybavená vec.“

Na odtrhnutie členov reagoval aj prezident SLA Ivan Ivanič

Na vystúpenie Petry Vlhovej a ďalších členov zo štruktúr SLA reagoval aj samotný prezident. Ivan Ivanič nesúhlasil s obvineniami, ktoré mali viesť členov k tomuto radikálnemu kroku.

V utorok večer vo videu na facebooku asociácie uviedol, že z vyše 4000 členov dostali na sekretariát len 46 žiadostí o vystúpenie zo SLA.

„Z tých 46 klubov je 45 z úseku alpských disciplíny a jeden zo skokanského úseku," uviedol. Podľa informácií vedenia asociácie nemala zatiaľ požiadať o vystúpenie ani samotná Petra Vlhová.

 

„Zo siedmych úsekov (športových disciplín) sa navyše šesť úsekov okrem odvetvia alpských disciplín dištancuje od mediálnych vyjadrení p. Palovičovej.“

„Sú znepokojení týmto jej mediálnym zavádzaním, ktoré vážne poškodilo a poškodzuje dobré meno SLA a vážne ohrozujem fungovanie vrcholových reprezentantov, ako aj všetkých ostatných športovcov na domácej a medzinárodnej športovej scéne,“ uvádza sa v stanovisku SLA.

Zástupcovia snowbordingu a bežeckého lyžovania sú rozhorčení

Tieto slová potvrdili aj zástupcovia úseku snowbordingu a bežeckého lyžovania. „Sme rozčarovaní, sklamaní a smutní z tohto rozhodnutia. Veci v snoubordingu boli zo strany SLA nasmerované dobre, máme veľa mladých talentov, s ktorými pracujeme a ktorí sa javia, že by v budúcnosti mohli robiť dobré výsledky.“

„Obávam sa, aby jeden úsek neovládol celú SLA, ako tomu bolo v minulosti. Nerozumiem tomuto kroku, podľa mňa to nie je logické rozhodnutie. Ide sa rušiť celá SLA, v ktorej je zastrešených sedem športov.“

„Na Slovensku je možné všetko, aj keď pravda je niekde inde. Nemôžeme však byť ovládaní jedným športom. Nepáči sa mi to a nemám z toho vôbec dobrý pocit,“ uviedol predseda slovenského snowbordingu Marek Hliničan.

Podobný názor na celú situáciu má aj predseda predseda bežeckého úseku SLA Michal Malák. „Na sústredení v Davose nemáme momentálne veľa informácií, ani nikto s nami túto vec nekonzultoval. Nie je mi však jasné, na základe čoho by mali SLA odobrať štatút, keďže sa nezistili žiadne porušenia pravidiel a všetky kontroly i trestné oznámenia dopadli v prospech SLA. 

"Máme tu právny štát a Zákon o športe a odoberať štatút na základe toho, že niekto sa rozhodne odísť z SLA, sa mi zdá zvláštne. Je otázne, či štatút národného športového zväzu bude odobratý zákonne. Vnímam to ako veľmi nešťastné riešenie, s nami ako zástupcami bežeckého lyžovanie to nikto neriešil a neviem, či vôbec niekto aj počúva iné športy ako iba zjazdové lyžovanie.

"Z môjho pohľadu je to boj o moc. O takýchto veciach musí rozhodovať konferencia SLA a niektorí asi nerešpektujú jej výsledky. Niekto tu chce šmahom ruky zrušiť prácu, ktorá sa tu niekoľko rokov postupne tvorila a posúvala lyžovanie dopredu. Zjavne sa to niektorým jednotlivcom nepáči a robia obštrukcie a toto vidím ako obštrukciu v snahe zlikvidovať SLA a dostať moc od iných rúk. 

"My ako bežecký úsek stojíme za vedením SLA. Vnímali sme rozpory vždy iba v rámci úseku alpských lyžiarov. Zjazdári chcú zmenu a asi sami rozhodovať o všetkom, preto by možno bolo ideálne riešenie pre všetkých, keby dostali šancu vytvoriť si samostatný zväz. 

"Pretože likvidovať SLA a brať jej štatút národného športového zväzu bez nejakého prešľapu alebo pochybenia, je v právnom a demokratickom štáte dosť netradičné. Zdá sa mi divné, že niekto chce rozhodnúť o nás bez nás. Som z týchto informácií rozčarovaný."

 

 
ČO SA DEJE
  • Najnovšie
  • |
  • Mesiac
  • Týždeň
  • Celkovo