Oktagon, MMA, Pavol Neruda, NHL, WTA, NBA, UFC. Oktagon 17 predstavoval pre najväčšiu česko-slovenskú MMA organizáciu obrovskú výzvu. V čase prísnych opatrení pre pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu sa to napokon promotérom pred dvoma týždňami podarilo.
Jeden z dvojice zakladateľov Oktagon MMA Pavol Neruda. FOTO Oktagon MMA.
Oktagon, MMA, Pavol Neruda, NHL, WTA, NBA, UFC.. Hoci sa pred začiatkom muselo pár zápasov zrušiť, v priebehu niekoľkých dní vytvorili organizátori v brnianskej Zoner BOBYHALL „bublinu“, ktorá dokonale fungovala. V rozhovore pre Športinak to potvrdil jeden z dvojice zakladateľov Oktagon MMA Pavol Neruda.
Inšpiráciu čerpali od známych vrcholových športovcov z NHL či NBA, no najviac im pomohla spolupráca s ľuďmi z okruhu tenisového WTA.
Aj vďaka týmto poznatkom sa im podarilo vypracovať plán, ktorý na českých úradoch nemali problém odobriť.
Pavol Neruda však priznal, že o výnímku žiadali aj na Slovensku, kde ale s nimi nechceli absolútne komunikovať a nik z kompetentných sa na vypracovaný plán ani len nepozrel. Turnaj tak museli odštartovať v Brne.
Ako ste spokojný s posledným turnajom Oktagon 17?
„Považujeme ho za mimoriadne úspešný. Hlavne preto, že sa nám ho podarilo zorganizovať v dobe, kedy sa žiadne iné športové podujatie, okrem tenisu, nedalo počas lockdownu pripraviť. Bol to malý zázrak.“
Pred turnajom ste museli niekoľkokrát meniť zloženie zápasov pre rôzne zranenia bojovníkov, ale aj pozitívne nálezy pre koronavírus...
„Áno, ale napriek tomu sme spokojní s tým, že ostatní bojovníci napokon nastúpili. Tým, že dvom z nich testy zistili prítomnosť COVID-19 nemohli nastúpiť. Celkovo sme videli napokon sedem zápasov. Dôležité bolo ukázať, že aj v tejto dobe sme schopní niečo podobné zorganizovať.“
Ako sa vám to vôbec podarilo?
„Sám neviem. V priebehu piatich dní sme dokázali zriadiť v Brne jednu hermeticky a dokonale uzavretú „bublinu“. Všetci pretestovaní do nej prešli a nevychádzali von. Nastavili sme prísne opatrenia.“
Viete byť konkrétnejší?
„Nikto sa s nikým nestretával, pokiaľ nemusel. Zaujímavé bolo, ako bojovníci a personál pendlovali z izieb na váženie a potom naspäť. Každý tím mal následne vyčlenené hodiny, kedy sa môže pripravovať. Miestnosť, kde sa rozcvičovali, bola ešte rozdelená, aby v každej časti bola len jedna dvojica.“
Čerpali ste informácie o organizovaní podobných „bublín“ zo svetových športových organizácií?
„Áno. Najviac sme boli inšpirovaní WTA, ktorí robia podobné uzavreté podujatia počas ich turnajov. Vďaka našim galavečerom na Štvanici máme k sebe blízko a vedeli sme použiť veľa ich poznatkov do našej „bubliny“. Tiež vieme, ako fungujú podobné eventy v rámci UFC, no pomohli nám aj poznatky od kamarátov spomedzi hráčov NHL či NBA.“
Koho máte konkrétne na mysli?
„Tomáša Tatara či Tomáša Satoranského. Veľa sme získali od promotéra Tomáša Peteru, ktorý organizuje tenisové turnaje na spomínanej Štvanici, kde sme mali už niekoľko galavečerov. Jemu veľmi vďačíme za veľa poznatkov, ktoré nám napokon pomohli v týchto časoch zorganizovať Oktagon 17.“
Čo vám presne hovoril?
„Išlo o rôzne pravidlá. Napríklad sme sa rozprávali o tom ako ľudia, ktorí vstúpia do areálu, už nesmú ísť von. Mali sme vlastnú recepciu, kde každý dostal rúška a dezinfekciu. Ľudí sme tiež čo najviac držali na svojich izbách. Tí, ktorí boli označení ako pozitívni, sa dovnútra nedostali.“
Existovali legislatívne podmienky, ktoré ste museli pred turnajom splniť?
„Áno, so žiadosťou o výnimku sme kontaktovali kompetentné úrady. Boli sme veľmi rýchli, lebo v priebehu niekoľkých hodín sme mali vypracovaný plán, aj vďaka ľuďom, ktorých som spomínal vyššie. Podávali sme ho pár dní pred turnajom a v priebehu niekoľkých hodín nám ho odobrili.“
Prekvapilo vás to?
„Áno. Musím však povedať, že v rovnakom čase sme podali žiadosť aj na Slovensku. Tam nás však pani vypoklonkovala už na podateľni. Že čo tu chceme. Slovensko má v tomto obrovské rezervy. V celkovom fungovaní úradov i celej krajiny. Je smutné, ako u nás veci nefungujú a naši bratia Česi sú na tom naopak úplne normálne. So svojimi občanmi totiž inštitúcie komunikujú a robia všetko pre svojich obyvateľov. Sme veľmi rozčarovaní, ako u nás nefunguje štátna správa.“
Nemyslíte si však, že aj to je dôvod, prečo má Česká republika tak vysoký prírastok v počte nakazených koronavírusom?
„Nehovorím o opatreniach. Mám na mysli komunikáciu občana alebo spoločnosti so štátom. Kým v Česku či na západe s každým štát dokáže komunikovať, u nás príde občan alebo organizácia a štát ho otočí už medzi dverami. Kde to žijeme?“
Napokon sa vám ale turnaj podarilo zorganizovať. Prvýkrát od „Zápasu storočia“ sa na ňom dokonca predstavil aj Karlos Vémola, keď porazil svojho súpera v treťom kole. Ako to zatiaľ vyzerá s jeho očakávaným súbojom s Václavom Mikuláškom?
„Dobre, naplánovaný je na december.Musím však povedať, že Karlosov výkon bol perfektný. Potom ako preňho tento mimoriadne dôležitý zápas zvládol, sa pustil do celej česko-slovenskej scény a najmä do Václava Mikuláška.“
Máte na mysli jeho vyjadrenie, že pokiaľ ho neporazí v prvom kole, tak ukončí kariéru?
„Áno. Je neuveriteľné ako dokáže sám na seba vyvinúť enormný tlak. Sám si to však neviem predstaviť, žeby takto skončil. A myslím si, že ani on. Vychádza to však hlavne z jeho sebavedomia. V jeho svete totiž neexistuje možnosť, aby teraz ukončil kariéru a teda si absolútne nepripúšťa prehru s Václavom Mikuláškom. Je to však MMA a stať sa môže všeličo.“
Niečo podobné sa mohlo udiať aj minulý víkend, kedy Khabib Nurmagomedov napokon s prehľadom porazil Justina Gaethjeho. Po tomto súboji dosť nečakane ukončil kariéru. Aký na to máte názor?
„Je to nečakané. Považujem za trápne, keď pomaly každý hovorí o konci kariéry len preto, aby zaujal médiá a verejnosť. Toto však nie je Khabibov prípad. On to určite myslí vážne. Navyše, keď to sľúbil svojej mame, tak to znamená, že to platí.“
Je to podľa vás aj tým, že je hrdým Mosilmom?
„Áno. Videl som totiž na vlastné oči, ako sa správal, keď som bol zhruba pred tromi rokmi priamo v tréningovom centre American Kickboxing Academy, kde sa Khabib pripravoval. Bol veľmi skromný, no zásadový človek. Tak dagestansky, čo je v našej kultúre niečo úplne neznáme.
Často to potom vedie k problémom, lebo my Európania nerozumieme tejto zásadovosti. Im potom stačí len malé prekročenie toho, čo považujú za mieru slušnosti a je z toho problém. A bolo to aj vidieť. On i jeho skupinka Dagestancov boli neustále veľmi vážni.“
Takže zápasiť ho už neuvidíme?
„Asi nie, a zrejme je to aj v poriadku. Je totiž obdivuhodné, keď športovci dokážu odísť na vrchole kariéry. Ak sa naozaj nevráti, tak bude na mnohé desaťročia považovaný za najväčšiu legendu zmiešaných bojových umení.“
Matilde Lorenzi bola považovaná za obrovský talent talianskeho lyžovania, ktorý prirovnávali k zjazdárskemu fenoménu Sofii Goggiaovej. Zomrela tragicky vo veku 19 rokov.