Olympijské hry začínajú. Otvárací ceremoniál ZOH 2022 v Pekingu štartuje dnes od 12:30. Online prenos otváracieho ceremoniálu štartujeme v rovnakom čase.
Vlajky zúčastnených krajín pri bežeckej trati počas tréningu pred začiatkom XXIV. zimných olympijských hier 2022 v Pekingu 2. februára 2022 v stredisku Čang-ťia-kchou. Foto TASR - Jaroslav Novák
Slávnostné otvorenie olympiády v Pekingu ZOH 2022 štartuje dnes od 12:30. Online prenos otváracieho ceremoniálu štartujeme v rovnakom čase.
Skrátená trojdňová štafeta s olympijskou pochodňou odštartovala v stredu v Pekingu. Zimné olympijské hry sa v čínskej metropole začnú slávnostným ceremoniálom v piatok.
Prvý bežec s olympijským ohňom bol Luo Č'-chuan, 80-ročný bývalý čínsky rýchlokorčuliar a prvý majster sveta ázijskej krajiny v zimnom športe. Titul získal v roku 1963. Nasledovali ho astronaut Ťing Chaj-pcheng a Jie Pchej-ťien, konštruktér čínskej mesačnej sondy Čchang-e.
Pochodeň bude počas troch dní niesť viac ako 1000 ľudí. Jej cesta vedie cez olympijské športoviská v Pekingu či susedné stredisko Čang-ťia-kchou, ktoré hostí súťaže v bežeckom lyžovaní a skokoch na lyžiach.
Pred piatkovým príchodom na štadión Vtáčie hniezdo oheň poputuje napríklad aj cez pekinský Nový letný palác a Čínsky múr. Olympijský oheň pred ZOH 2022 slávnostne zapálili 18. októbra v gréckej Olympii. Slávnosť vtedy poznačili protesty aktivistov, ktorí Čínu obviňujú z porušovania ľudských práv.
Čínski predstavitelia odporúčajú obyvateľom, aby pred osobnou návštevou miest, cez ktoré štafeta pôjde, uprednostnili online prenos. V krajine platia v dôsledku politiky nulovej tolerancie koronavírusu prísne protipandemické opatrenia.
Účastníci ZOH musia v prípade pozitivity nastúpiť do desaťdňovej izolácie, ktorú môžu ukončiť iba s viacnásobným negatívnym testom. Predčasné skončenie izolácie je možné s dvoma negatívnymi testami v priebehu 24 hodín, pripomenula agentúra AFP.
Hokejista Marek Hrivík a sánkarka Katarína Šimoňáková ponesú slovenskú vlajku na piatkovom otváracom ceremoniáli ZOH 2022 v Pekingu. V stredu o tom informoval hlavný tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček.
V Pekingu sa zopakuje novinka z Tokia, keď v rámci politiky rodovej rovnosti, ktorú presadzuje Medzinárodný olympijský výbor (MOV), majú v každej výprave právo niesť vlajku spoločne muž a žena.
"Až v stredu 2. februára, čo bol hraničný termín, padlo rozhodnutie o tom, kto ponesie slovenskú vlajku na piatkovom slávnostnom otvorení XXIV. zimných olympijských hrách. Výber slovenských vlajkonosičov bol v prípade ZOH v Pekingu z viacerých dôvodov komplikovaný. Mnohí športovci z horských dedín v Jen-čchingu a Čang-ťia-kchou, ktoré sú od čínskej metropoly dosť vzdialené, na účasť na slávnostnom otvorení rezignovali. Jednak pre dlhý prepravný čas a jednak preto, že viacerí už v sobotu, prípadne v nedeľu súťažia. Najväčší tromf našej výpravy – zjazdárka Petra Vlhová – sa zase chce plne koncentrovať na pondelňajší obrovský slalom," uviedol Souček.
Ďalšiu komplikáciu v súvislosti s výberom vlajkonosičov predstavovala situácia okolo testovania športovcov na vírus SARS-CoV-2 pred ich odchodom zo Slovenska.
"Bolo zrejmé, že mužský vlajkonosič vzíde z 25-členného tímu hokejistov, ktorý tvorí presne polovicu športovcov v našej výprave, ale s výberom sa čakalo až na výsledky posledných testov pred odletom. Až po ich oznámení padla voľba na Mareka Hrivíka, ktorý dostal minulý týždeň aj poctu spoločne s bobistkou Viktóriou Čerňanskou skladať sľub výpravy do rúk prezidentky SR Zuzany Čaputovej," vysvetlil tlačový atašé slovenskej výpravy v Pekingu.