MS v biatlone 2021 dnes štartujú zmiešanou štafetou. Našu reprezentáciu budú v Pokljuke zastupovať aj sestry Fialkové. Sledujte ONLINE prenos od 15:00 hod.
Paulína a Ivona Fialkové. FOTO TASR.
Slovenská výprava sa predstaví na majstrovstvách sveta v biatlone (10. - 21. februára) so skromnejšími cieľmi ako v uplynulých rokoch.
Výkony v slovinskej Pokljuke mali ťahať najmä sestry Paulína a Ivona Fialkové, ktoré však zasiahla pandémia koronavírusu a po zdravotných problémoch museli dočasne prerušiť sezónu. Je tak otázne, v akej forme sa predstavia na vrchole biatlonovej sezóny.
Obe sestry prekonali ochorenie COVID-19 ešte v novembri. Po pozitívnom teste sa nemohli zúčastniť na úvodných pretekoch ročníka v Kontiolahti, neskôr sa do kolotoča Svetového pohára vrátili, no problémy neodzneli a tak sa po 5. kole v Oberhofe rozhodli pre pauzu.
Paulína Fialková odvtedy nepretekala a absolvovala len sústredenie. Ivona sa naopak predstavila na uplynulých majstrovstvách Európy v Poľsku, kde obsadila 13. miesto v šprinte a 32. v stíhačke. "Jasné, že sme mali pred sezónou úplne iné ciele, ale stalo sa toľko vecí, za ktoré ani nemôžeme a ktoré sa už nedajú zmeniť lusknutím prsta.
Robíme, možné aj nemožné, aby sme v našej momentálnej situácii podali najlepší výkon. Ideálne to už nebude, zázrak sa nestane, ale s dobrou streľbou sa dá zabojovať aj na majstrovstvách.
Určite to nevzdám a idem do toho na sto percent. Vidím, že šprinty v tréningu dokážem celkom dobre zájsť, takže možno tie ME boli pre mňa takým poznaním, ako to nasmerovať na MS," uviedla pre slovenskybiatlon.sk Ivona Fialková, ktorá si na vlaňajších MS v Anterselve vybojovala 6. miesto v stíhačke a deviate v šprinte.
Slovensko má právo postaviť v individuálnych pretekoch na MS trojicu mužov i žien. Spolu s Fialkovými cestovali do Pokljuky aj Veronika Machyniaková a Henrieta Horváthová, ktorá je v pozícii náhradníčky a predstaví sa v štafetách. Tím mužov tvorí kvarteto Michal Šima, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Matej Baloga, ktoré v tejto sezóne bojuje v SP.
"Myslím si, že bežecky je to celkom fajn, hlavne v porovnaní s minulým rokom je to úplne inde. Streľba je dobrá, ale stále tomu chýba tá jedna rana či jedna položka. Dúfam, že sa to ešte trochu zlepší a na MS sa to ukáže a bude to dobré," uviedol Hasilla.
Prezidenta Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Petra Vozára by u mužov potešil dobrý výsledok v štafete, podobne ako 12. miesto z konca januára na SP v Anterselve. "U mužov by sme radi nadviazali na dobré umiestnenie v štafete.
Medzi jednotlivcami je cieľ v niektorých pretekoch skončiť do 40. miesta. U žien je ťažké dávať si konkrétne ciele, keďže všetko bude závisieť od toho, ako sa podarí sestrám Fialkovým vrátiť do pretekárskeho kolotoča po problémoch po prekonaní koronavírusu, keď museli prerušiť sezónu. Obe by sa mali predstaviť už v stredajšom mixe," uviedol pre TASR.
Preteky v Pokljuke sú špecifické, keďže sa areál nachádza vo výške okolo 1350 metrov na náhornej plošine v Julských Alpách a patrí medzi najvyššie položené biatlonové strediská. Slovenská výprava bude počas šampionátu bývať hneď pri areáli a má tak ideálne podmienky na prípravu.
"Keďže je stredisko vo vyššej nadmorskej výške, naša výprava tam odcestovala už vo štvrtok, aby sa stihla aklimatizovať a absolvovala krátku prípravu. Podarilo sa zabezpečiť ubytovanie hneď pri trati, čo nás teší. Majú k dispozícii aj tímového lekára a najlepší servisný tím, aký sme dokázali získať," dodal Vozár.
Šampionát odštartuje v stredu pretekmi miešaných štafiet, po voľnom dni sú v piatok a sobotu na programe rýchlostné preteky a v nedeľu stíhačky mužov i žien. Na budúci týždeň sa v utorok a stredu uskutočnia vytrvalostné preteky, vo štvrtok mix dvojíc a šampionát vyvrcholí cez víkend štafetami a hromadnými pretekmi.
Medzi mužmi dominujú v celej sezóne nórski pretekári, ktorým patria prvé štyri priečky v celkovom poradí SP. Na čele je Johannes Thingnes Bö pred Sturlom Holmom Laegreidom, bratom Tarjeiom a Johannesom Dalem. Medzi okruh favoritov na MS patria aj Francúzi Quentin Fillon Maillet, Émilien Jacquelin či Švédi Sebastian Samuelsson a Martin Ponsiluoma.
Medzi ženami je na čele poradia SP Nórka Marte Olsbuová Röiselandová, ktorá vlani na šampionáte v Anterselve získala cenný kov v každej disciplíne (5-0-2).
Jej najväčšími konkurentkami budú krajanka Tiril Eckhoffová, Švédka Hanna Öbergová či Talianka Dorothea Wiererová. V uplynulých kolách SP ukázala výbornú formu Rakúšanka Lisa Theresa Hauserová, ktorá bola v Oberhofe a Anterselve päťkrát na pódiu a vyhrala vytrvalostné preteky.
Hokejistky Slovana Bratislava sú pred koncom základnej časti ligovej ženskej súťaže lídrom tabuľky, keď v 12. zápasoch získali 30 bodov za 10 víťazstiev s impozantným skóre 79:41 a tešia sa play-off.
1. RBU (Alexandr Loginov, Eduard Latypov, Světlana Mironovová, Uljana Kajševová)
2. Nórsko (Sturla Holm Laegreid, Johannes Thingnes Bø, Tiril Eckhoffová, Marte Olsbuová Röiselandová)
3. Francúzsko (Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet, Anaïs Chevalierová-Bouchetová, Julia Simonová)
4. Bielorusko (Anton Smolski, Sergej Bočarnikov, Jelena Kručinkinová, Dzinara Alimbekavová)
5. Nemecko (Erik Lesser, Arnd Peiffer, Denise Herrmannová, Franziska Preussová)
6. Švajčiarsko (Benjamin Weger, Jeremy Finello, Selina Gasparinová, Lena Häckiová)
7. Taliansko (Didier Bionaz, Lukas Hofer, Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová)
8. Fínsko (Tuomas Harjula, Tero Seppälä, Suvi Minkkinenová, Mari Ederová)
9. USA (Sean Doherty, Jake Brown, Joanne Firesteelová Reidová, Clare Eganová)
10. Ukrajina (Artěm Prima, Dmitro Pidručnij, Julija Džimová, Olena Pidhrušná)
11. Rakúsko (David Komatz, Simon Eder, Dunja Zdoucová, Lisa Theresa Hauserová)
12. Poľsko (Andrzej Nędza-Kubiniec, Grzegorz Guzik, Anna Mąkaová, Kamila Żuková)
13. Švédsko (Sebastian Samuelsson, Martin Ponsiluoma, Linn Perssonová, Hanna Öbergová)
14. Česko (Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Markéta Davidová, Lucie Charvátová)
15. Kanada (Christian Gow, Scott Gow, Nadia Moserová, Emma Lunderová)
16. Estónsko (Rene Zachna, Kalev Ermits, Johanna Talihärmová, Tuuli Tomingasová)
17. Slovinsko (Jakov Fak, Klemen Bauer, Polona Klemenčičová, Ziva Klemenčičová)
18. Japonsko (Mikito Tačizaki, Cukasa Kobonoki, Fujuko Tačizakiová, Sari Maedaová)
19. Lotyšsko (Aleksandrs Patrijuks, Edgars Mise, Baiba Bendiková, Sanita Bulinaová)
20. Slovensko (Michal Šíma, Tomáš Hasilla, Ivona Fialková, Paulina Fialková)
21. Kazachstan ( Alexandr Muchin, Vladislav Kirejev, Jelizaveta Belčenková, Galina Višněvská)
22. Litva (Karol Dombrovski, Vytautas Strolia, Gabriele Leščinskaiteová, Natalja Kočerginová)
23. Rumunsko ( George Buta, Cornel Puchianu, Elena Chirkovová, Ana Larisa Cotrușová)
24. Belgicko Florent Claude, Thierry Langer, Lotte Lieová, Rieke De Maeyerová)
25. Moldavsko (Maksim Makarov, Mihail Usov, Alina Stremousová, Alla Ghilenkovová)
26. Bulharsko ( Dimitar Gerdžikov, Vladimir Iliev, Milena Todorovová, Daniela Kadevová)
27. Kórea (Jong-kju Kim, Džujn Čcho, Jekatěrina Avvakumovová, Anna Frolinová)
V stredu začínajú dlho očakávané MS v biatlone. V ich úvode je na programe zmiešaná štafeta tímov a bude to aj so Slovenskou účasťou. Naše farby budú reprezentovať Michal Šíma, Tomáš Hasilla a po dlhšej pauze sa vracajú späť aj sestry Fialkové. Našej štafete patrí štartovné číslo 20.
Zlato z minulého roku bude obhajovať reprezentácia Nórska, striebro Taliansko a prekvapivý bronz Česká republika. Medzi hlavných favoritov môžme teraz určite zaradiť znova reprezentáciu Nórska, netreba však zabúdať na Rusko, ktoré vyhralo jednu mix štafetu v SP, ďalej môžme favorizovať aj Francúzsko či Švédsko. Verme, že uvidíme kvalitný a zaujímavý pretek.
Sledujte náš online prenos!