Khabib Nurmagomedov, UFC, koniec kariéry, otec, Ľudovít Klien, Pavol Neruda. Iba raz v kariére sa stalo, že Khabib Nurmagomedov nenavážil. Udialo sa tak v jeho štvrtom súboji v rámci UFC, keď čelil v roku 2013 Abelovi Trujillovi. Po nej nasledovala strkanica, na ktorej sa dobre bavil neďaleko stojaci Mike Tyson.
Na archívnej snímke z 26. novembra 2018 ruský bojovník a šampión UFC v ľahkej váhe Chabib Nurmagomedov pózuje s opaskom počas tlačovej konferencie v Moskve. Foto - TASR/AP
Nurmagomedov však odišiel do útrob štadióna v Las Vegas s vážnou tvárou. Do UFC sa totiž neprišiel baviť, ale ju ovládnuť.
A to sa mu po uplynulom víkende aj podarilo, keď v hlavnom zápase sobotňajšieho galavečera UFC 254 v Abú Zabí zdolal dočasného šampióna ľahkej váhy Justina Gaethjeho. Krátko nato oznámil koniec kariéry.
„Chcem povedať, že toto je môj posledný zápas. Už viac sem bez otca nepôjdem. Keď mi volali z UFC, či prijmem zápas Gaethejem, tri dni som o tom hovoril s mamou. Nechcela, aby som zápasil bez otca,“ vravel tesne po zápase 32-ročný bojovník.
„Povedal som jej, že tak spravím naposledy. Dal som jej svoje slovo,“ povedal nesporný šampión UFC, ktorý počas svojej profikariéry neprehral ani jeden z 29 zápasov.
Podobných vyhlásení však už v najprestížnejšej organizácii zmiešaných bojových umení bolo množstvo a väčšina z ich autorov sa napokon do oktagonu vrátila. Jedným z takých je najslávnejší bojovník Conor McGregor, ktorý tak urobil dokonca trikrát.
„Považujem za trápne, keď pomaly každý hovorí o konci kariéry len preto, aby zaujal médiá a verejnosť. Toto však nie je Khabibov prípad,“ povedal pre Športinak.sk jeden z dvojice promotérov Oktagonu Pavol Neruda. „On to určite myslí vážne. Navyše, keď to sľúbil svojej mame, tak to znamená, že to platí.“
Dôvodom je nedávna smrť jeho otca. Abdulmanap Nurmagomedov totiž začiatkom júla po ťažkom boji podľahol zápalu pľúc s pridruženým ochorením na COVID-19.
Od tej chvíle ostal Khabib Nurmagomedov nielen bez otca, ale aj najbližšieho trénera či mentora.
Odmalička ho totiž viedol iba on. V jeho rohu po vstupe do UFC iba raz. Aj to sa musel konať galavečer v Abú Zabí pred rokom proti Dustinovi Porierovi. Dôvodom boli legislatívne pravidlá Spojených štátov amerických, keď nedostal ani raz víza. Stalo sa tak aj v spomínanom dueli proti Trujillovi.
„Môj otec je hlavnou motiváciou. Vložil do mňa veľa času. Vychoval ma a urobil zo mňa chlapa. Jeho úsmev je pre mňa po každom zápase najväčšou odmenou. Nemôžem ho sklamať,“ vravel po svojom štvrtom triumfe v UFC.
Aj preto je dnes už asi zrejmé, že ruský bojovník s dagestanskými koreňmi do oktagonu nikdy nevstúpi. Nemal by motiváciu a zrejme ani chuť.
„Myslím si, že urobil dobre. Čakal som, že by to mohol ešte zavŕšiť na 30 víťazstiev, ale zomrel mu otec a on bojoval aj kvôli nemu. Myslím si, že spravil dobre, odišiel ako šampión a viac si už nemal čo dokazovať. Jeho bilanciu 29:0 mu už nikto nevezme,“ povedal pre Športinak prvý Slovák v UFC Ľudovít „Lajoš“ Klein, ktorý si myslí, že ukončenie kariéry prišlo pre Nurmagomedova v pravú chvíľu.
„V jeho váhe totiž asi nie je nikto, kto by ho vedel poraziť alebo ohroziť. Už zápas proti Gaetjemu to ukázal, pretože americký bojovník je výborný wrestler a Khabib ho s prehľadom ukončil,“ dodal zverenec Attilu Végha.
A práve Kahbibov otec bol veľkou postavou v pozadí jeho impozantnej kariéry. Prirodzenú autoritu v ňom videl aj preto, že takisto odmalička zápasil. Nevedel však nájsť seberovného súpera. Preto v roku 1981 vstúpil do armády.
„Zúčastňoval som sa všetkých možných športových podujatí a súťaží. Bola to pre mňa veľká škola disciplíny,“ vravel pre bloodyelbow.com Abdulmanap Nurmagomedov.
Keď sa jeho služba skončila, začal študovať na prestížnej ukrajinskej univerzite. Na Poltavskom inštitúte v rokoch 1983 – 87 získal titul bakalára v odbore účtovníctvo, analýza a audit. Popri tom študoval aj džudo.
Postupne sa vypracoval na rešpektovaného zápasníka, aby po aktívnej kariére začal trénovať. Veril, že tréningom bojových umení a zápasenia sa deti pripravia na možný konflikt.
„Trénujem deti 20 rokov,“ vravel Abdulmanap Nurmagomedov. „Od piatich rokov môžu deti navštevovať gymnastiku. Keď dovŕšia vek ôsmich rokov, môžu sa začať venovať rôznym bojovým umeniam, ale len trikrát do týždňa. Alebo to môže byť iný šport, futbal či basketbal. V šestnástich si už chlapec musí vybrať jeden šport, ktorý je vhodný a prináleží jeho schopnostiam,“ tvrdil Abdulmanap Nurmagomedov.
A to bol prípad aj jeho syna. Khabibovi navyše vštepoval tvrdú disciplínu, ktorú dnes už bývalý úspešný bojovník UFC potvrdzoval nielen v zápasoch, ale aj v tréningu.
„Bolo vidieť, že sa na svoju prípravu sústreďuje,“ vravel pre náš web Pavol Neruda, ktorý zhruba pred tromi rokmi navštívil American Kickboxing Academy, kde Nurmagomedov trénoval.
„Je veľmi skromný a zásadový človek. Tak dagestansky, čo je v našej kultúre niečo úplne neznáme. Často to potom vedie k problémom, lebo my Európania nerozumieme tejto zásadovosti. Im potom stačí len malé prekročenie toho, čo považujú za mieru slušnosti a je z toho problém. A bolo to aj vidieť. On i jeho skupinka Dagestancov boli neustále veľmi vážni.“
Aj z tohto svedectva je zrejmé, prečo v 90. rokoch prežili v Dagestane vojnové konflikty v podobe dvoch Čečenských vojen. Kahib bol ešte dieťa, no už vtedy počúval o hrôzach vojny neustále.
„Vojna bola od nás len 20 kilometrov, 90. roky boli pre našu krajinu veľmi ťažké,“ spomínal Abdulmanap Nurmagomedov.
Dnes už Khabibovi otec nemá ako radiť, no podľa jeho amerického kouča z AKA Javiera Mendeza to ani nepotrebuje.
„Jeho otec nebol tak hlučný. Ja som pravdepodobne počuť viac ako on, ale naproti tomu bol veľmi vnímavý. Vždy si dával záležať, aby bol každý disciplinovaný. Pokiaľ by tak nebolo, ihneď by im to dal tvrdo najavo. Vždy hovorieval: ´Neplytvajte časom tých, ktorí sme prišili pracovať.´,“ spomína Mendez, ktorý dodal, že teraz všetko prevzal do svojich rúk práve Khabib.
„Rovnako ako jeho otec sa denne prihovára zverencom na žinenkách. Pred každým tréningom nechá účastníkov nastúpiť do radu a niečo im hovorí. Tak to robil jeho otec a teraz to robí aj on,“ dodal na záver Javier Mendez.
Matilde Lorenzi bola považovaná za obrovský talent talianskeho lyžovania, ktorý prirovnávali k zjazdárskemu fenoménu Sofii Goggiaovej. Zomrela tragicky vo veku 19 rokov.