Adam Žampa i Andreas Žampa sa dnes postavia na štart obrovského slalomu mužov v Bansku. Sledujte ONLINE prenos od 10:00 hod.
Na snímke slovenský reprezentant Adam Žampa. FOTO TASR/AP.
Obaja bratia sa vracajú do diania SP po celkom vydarených MS v zjazdovom lyžovaní, kde najmä Adam v "obrovskom slalome" prekvapil. Slovenský lyžiar Adam Žampa absolvoval v Cortine d'Ampezzo jediný štart a premenil ho na svoj najlepší výsledok na majstrovstvách sveta, keď v obrovskom slalome obsadil ôsme miesto, pri svojej siedmej účasti na MS sa premiérovo prebojoval do elitnej desiatky.
Adam Žampa zažiaril na zimných olympijských hrách 2014 piatym miestom v slalome a šiestou pozíciou v kombinácii. Životný úspech na svetových šampionátoch dosiahol vo veku 30 rokov a vo fáze kariéry, keď je jeho najsilnejšia disciplína tá technicky najnáročnejšia.
"Je pravda, že toto som pred pretekmi vôbec nečakal. Vedel som, že lyžujem veľmi rýchlo a na tréningoch to ide perfektne, takisto na začiatku sezóny Svetového pohára som bol siedmy, ôsmy v Santa Caterine," povedal Adam, ktorý pre problémy s chrbtom vynechal celý január vo SP a sústredil sa na vrcholné podujatie.
"Bol som doma, rehabilitoval som, chodil som na rôzne cvičenia s fyzioterapeutmi. Povedal som si, že na MS nepôjdem paralelné preteky ani nič a dám všetku energiu do obrovského slalomu."
Po prvom kole figuroval na dvadsiatej priečke, v druhej jazde si polepšil o dvanásť miest. Za víťazným Francúzom Mathieum Faivrem zaostal o 2,48 sekundy. V druhom kole mal tretí najlepší čas, len o sedem stotín horší od najrýchlejšieho Slovinca Štefana Hadalina. "V prvom kole som hneď pred úvodným medzičasom urobil veľkú chybu, potom som to proste len pustil.
V druhom kole som vedel, že len jazda naplno mi môže niečo priniesť. Nakoniec z toho je ôsme miesto, som veľmi, veľmi šťastný. Dnes to boli extrémne náročné preteky.
V druhom kole som si dal pozor, aby som išiel plynulo v strmine, aby sa mi nestalo to, čo v prvom. Sneh sa striedal, hore to bolo veľmi agresívne, v strednej časti extrémne ľadové a dole to zas bol úplne jarný sneh.
Bola to výzva, majstrovstvá sveta ako majú byť, veľmi náročné. Snažil som sa stále útočiť, buď atakujete vy do 'obráku', alebo 'obrák' do vás," zdôraznil Adam Žampa pre ČT sport. Na svetových šampionátoch bol doteraz najvyššie na trinástom mieste v kombinácii v Schladmingu 2013, pred ôsmimi rokmi bol v obrovskom slalome sedemnásty.
Muži majú ešte v nedeľu na programe slalom, ale starší zo slovenskej bratskej dvojice sa v ňom pravdepodobne nepredstaví: "Išiel som na liekoch proti bolesti a je to dosť limitujúce.
Aj teraz ma trošku bolí chrbát, po takomto ôsmom mieste radšej zregenerujem a pripravím sa na ďalšie obrovské slalomy, ktoré sú na programe na budúci víkend v Bansku. S mojím číslom v slalome by som asi nemal veľa šancí."
Aj o tri roky mladší Andreas Žampa si dvadsiatym miestom s mankom 5,77 s na víťaza pripísal najväčší úspech na MS, dosiaľ ním bola 29. priečka zo slalomu vo Vaile/Beaver Creeku 2015.
V obrovskom slalome skončil na šampionáte v USA 32. Tretí slovenský reprezentant Filip Baláž, ktorý sa do piatkovej súťaže prebojoval z kvalifikácie, nedokončil druhé kolo.
Hokejistky Slovana Bratislava sú pred koncom základnej časti ligovej ženskej súťaže lídrom tabuľky, keď v 12. zápasoch získali 30 bodov za 10 víťazstiev s impozantným skóre 79:41 a tešia sa play-off.
1. Marco Odermatt (SUI)
2. Mathieu Faivre (FRA)
3. Alexis Pinturault (FRA)
4. Henrik Kristoffersen (NOR)
5. Žan Kranjec (SLO)
6. Loïc Meillard (SUI)
7. Filip Zubčić (CRO)
8. Alexander Schmid (GER)
9. Leif Kristian Nestvold-Haugen (NOR)
10. Victor Muffat-Jeandet (FRA)
11. Roland Leitinger (AUT)
12. Gino Caviezel (SUI)
13. Marco Schwarz (AUT)
14. Luca De Aliprandini (ITA)
15. Justin Murisier (SUI)
16. Manuel Feller (AUT)
17. Erik Read (CAN)
18. Adam Žampa (SVK)
19. Stefan Luitz (GER)
20. Thibaut Favrot (FRA)
21. Riccardo Tonetti (ITA)
22. Giovanni Borsotti (ITA)
23. River Radamus (USA)
24. Stefan Brennsteiner (AUT)
25. Trevor Philp (CAN)
26. Cyprien Sarrazin (FRA)
27. Fabian Wilkens Solheim (NOR)
28. Semyel Bissig (SUI)
29. Aleksandr Andrijenko (RUS)
30. Daniele Sette (SUI)
31. Clement Noël (FRA)
32. Rasmus Windingstad (NOR)
33. Manfred Mölgg (ITA)
34. Cedric Noger (SUI)
35. Roberto Nani (ITA)
36. Ivan Kuzněcov (RUS)
37. Alex Hofer (ITA)
38. Timon Haugan (NOR)
39. Bastian Meisen (GER)
40. Maarten Meiners (NED)
41. Hannes Zingerle (ITA)
42. Seigo Kato (JPN)
43. Bridger Gile (USA)
44. Filippo Della Vite (ITA)
45. Christian Bognäs (AUT)
46. Andreas Žampa (SVK)
47. Stefan Hadalin (SLO)
48. Samu Torsti (FIN)
49. Charlie Raposo (GBR)
50. Alexander Steen Olsen (NOR)
51. Victor Guillot (FRA)
52. Mattias Rönngren (SWE)
53. Adrian Pertl (AUT)
54. Willis Feasey (NZL)
55. Andrew Miller (USA)
56. Tanguy Nef (SUI)
57. Nikita Kazazajev (RUS)
58. Fabio Gstrein (AUT)
59. Albert Popov (BUL)
1. Alexis Pinturault (FRA) 440 bodov
2. Marco Odermatt (SUI) 400 b.
3. Filip Zubčić (CRO) 368 b.
4. Loïc Meillard (SUI) 254 b.
5. Tommy Ford (USA) 200 b.
...
20. Adam Žampa (SVK) 79 b.
39. Andreas Žampa (SVK) 11 b.
Poradie Svetového pohára (27/38):
1. Alexis Pinturault (FRA) 924 bodov
2. Marco Odermatt (SUI) 699 b.
3. Marco Schwarz (AUT) 666 b.
4. Matthias Mayer (AUT) 604 b.
5. Loïc Meillard (SUI) 562 b.
...
69. Adam Žampa (SVK) 79 b.
126. Andreas Žampa (SVK) 11 b.
Najväčším favoritom je jednoznačne momentálny líder a víťaz posledných troch obrovských slalomov Alexis Pinturault. Obzvlášť, keď na nedávnych majstrovstvách sveta nezvládol druhé kolo a nebol klasifikovaný.
Medzi favoritov dnešných pretekov patria medailisti z MS. Majstrom sveta sa stal Mathieu Faivre. S druhým najrýchlejším časom preťal cieľovú čiaru Luca De Aliprandini. Tretí vzácny kov získal Marco Schwarz.